עזרו לנו למצוא תרופה!

מחקר בראשות פרופ' מיגל וויל, אוניברסיטת תל אביב

מחקר בראשות פרופ' מיגל וויל, אוניברסיטת תל אביב

Drug screening for inhibitors of in vitro polyalanine repeats aggregation as basis potential therapy of cchs

עמותת יד לנשימה  הצליחה לממן את השנה הראשונה של מחקר על התסמונת בראשות פרופ' מיגל וויל, מנהל היחידה הביולוגית לסריקת מערכות תאים לרפואה מותאמת אישית באוניברסיטת תל אביב. יחידה זו מוקדשת למציאת תרופות חדשות למחלות נדירות תוך שימוש במודלים תאיים אנושיים.  המטרה הכללית של המעבדה היא בדיקה ומיון של חומרים ומציאת מועמדים עבור תרופות למחלות ניווניות של מערכת העצבים ובין השאר גם למחלות נדירות. העבודה נעשית באמצעות מערכת ממוחשבת וייחודית שמורכבת ממספר מכשירים המתואמים זה עם זה. המערכת כוללת רובוט שמבצע פעולות מכאניות להכנת הדגמים הנמדדים, המסוגל לצלם באורכי גל שונים מספר רב של תמונות בזמן קצר, אינקובטור אוטומטי המאפשר לגדל תאים בצורה מבוקרת על ידי הרובוט, ותוכנות לניתוח אוטומטי של התמונות. כל תהליך ההכנה מתבצע באווירה סטרילית במנדף ביולוגי.

פרופ' וייל: "אנחנו מייצרים מערכות תאים שמדמות מחלה, בוחנים את התנהגות התאים והגנים, ואחר כך בודקים את יעילותם של טיפולים פוטנציאליים. במרכז החדש אנחנו משתמשים בטכנולוגיית סריקה בתפוקה גבוהה (High Throughput Screening)  וזאת על ידי רובוטים שסורקים באופן אוטומטי אלפי תרופות פוטנציאליות מדי יום"

במקרה של CCHS מדובר בגישה ייחודית למחקר, שתוצאות חיוביות שלו עשויות להשפיע באופן מהיר יחסית על הטיפול בתסמונת. המחקר מחפש אחר תרופה, מבין אלפי תרופות קיימות ומאושרות לשימוש, שתמתן את ההשפעות ההרסניות של המחלה ותשפר משמעותית את הסיכוי לחיים ואיכותם עבור החולים.