מחקר בהובלת פרופ' קרן אברהם, אוניברסיטת ת"א

תרפיה מבוססת רנ"א – מחקר בהובלת פרופ' קרן אברהם, דיקאנית הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת ת"א

פרופ' אברהם היא חוקרת המתמחה בגנומיקה עם דגש על חרשות ומחלות עצביות-התפתחותיות (Neurodevelopmental), ושימוש במודלים עכבריים לחקר המחלות השונות.

מולקולות הרנ”א, הדומות במבנה ובהרכב לדנ”א, ידועות בעיקר בשל תפקודן כמעין שליח (mRNA), המקשר בין המידע הגנטי המקודד בדנ”א לבין התוצרים החלבוניים הבונים את התאים ומאפשרים את פעילותם. למולקולות רנ”א יש גם חשיבות רבה בבקרה של תהליכים המתרחשים בתא. אחד ממנגנוני הבקרה הללו מתבסס על RNAi – רנ”א-מפריע (RNA interference). ה-RNAi מאפשר השתקת ביטוי גנים באופן מכוון וספציפי בתוך התאים, זאת על ידי הצמדות למולקולות mRNA (המתאימות ברצפיהן ל- RNAi מסויים), זירוז פירוקן, ומניעת תרגומן לחלבונים. בשנים האחרונות שוכללו והתפתחו טכנולוגיות מבוססות RNAi לריפוי וטיפול במחלות.

בפרויקט המבוצע בקבוצת המחקר של פרופ' קרן אברהם בשת"פ עם דר' נופר מור מהמרכז הרפואי שיבא, נבחנת האפשרות לשימוש בטכנולוגיות אלה להשתקה של הגן PHOX2B שהפגיעה בו גורמת למחלת CCHS. פעילות המולקולות שתפותחנה צפויה להיבחן במודלים עכבריים, ובמערכת המודל המבוססת על תאי גזע מושרים שפותחה בקבוצת המחקר של דר' גד וטין,מאוניברסיטת בן-גוריון.

קישור לאתר המעבדה של פרופ' אברהם: https://www.tau.ac.il/~karena/contact-us.html