עזרו לנו למצוא תרופה!

מחקר בראשות ד"ר אברהם אשכנזי, אוניברסיטת תל אביב

דר' אבי אשכנזי מהמחלקה לביולגיה תאית והתפתחותית בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת ת"א, יחד עם קבוצת המחקר שלו מתמחה בחקר מסלולי סילוק של חלבונים פגועים בתאי עצב. בעבודה שפירסמו לאחרונה הודגם שמוטציות של הרחבות רצפי פולי-גלוטמין בחלבונים שגורמים למחלות עצביות אחרות, פוגעות בפעילות מסלולים האחראים לסילוק חלבונים פגועים בתאי עצב. מעל ל-90% מהמוטציות הגורמות ל- CCHS הן הרחבות של איזור המקודד לרצף של 20 חומצות אמינו מסוג אלנין בחלבון PHOX2B התקין. עבודות שנעשו במערכת של תאי מודל הראו ירידה בפעילות החלבון בתאים שביטאו חלבונים מוטנטים עם הרחבות של 25-33 אלנין, והווצרות של צברי חלבונים שהיו בקורלציה לגודל הרחבת הפולי-אלנין . זאת, ואינדיקציות נוספות מעבודות שנעשו בעכברי מודל מרמזים שהחלבון המבוטא על ידי הגן PHOX2B המוטנטי גורם להפרעה דומיננטית מסוג toxic gain-of-function שפוגעת גם בפעילות של תוצר הגן התקין.

מטרת הפרויקט: לבחון את האפשרות שה toxic gain-of-function של חלבוני PHOX2B מוטנטים קשור אף הוא להפרעה בפעילות מסלולי סילוק של חלבונים פגועים בתאי עצב.

התקווה: זיהוי תהליכים בתאי עצב המושפעים ממוטציות בחלבוני PHOX2B, יוביל למאמצים לנסות ולתקן מה שהשתבש במהלך ההתפתחות והתפקוד של אותם תאי עצב.  קישור למעבדתו של ד"ר אשכנזי : https://med.tau.ac.il/profile/ashkenaziavi